• Menu news
 • Menu video
 • Menu friends
 • Menu about
Logo internet Internet male Internet female City skyline
Title
Foto 70 of 78 1
28.09.2018 14:14:52
“Supervaroņi internetā”: iestādes turpina kopīgo misiju bērnu drošībai
Šorīt, 27.septembrī, Latvijas Nacionālajā bibliotēkā norisinājās medijpratības un bērnu drošības internetā kampaņas “Supervaroņi internetā” atklāšanas pasākums, kurā bērniem iemīļotie un vecākiem labi zināmi tēli SuperToms un SuperAnna kopā ar kampaņas draugiem aicināja bērnus iegūt jaunas superspējas un kļūt par pārliecinātiem un gudriem interneta lietotājiem. Tāpat kampaņas atklāšanā klātesošie tika iepazīstināti ar īpaši izstrādātiem metodiskajiem materiāliem un citām iespējām, kā interaktīvi un radoši veicināt bērnu zināšanas un interneta lietošanas prasmes.

2017.gadā aizsāktās Valsts policijas kampaņas "Supervaronim nepazust" laikā desmitiem tūkstošu bērnu kļuva par supervaroņiem un iemācījās, kā rīkoties, ja gadās nokļūt ķezā. Diemžēl ķibeles var gadīties ne tikai uz ielas vai mājās, bet arī internetā. Tāpēc šogad, rūpēs par bērnu medijpratību un drošību internetā, vairāki partneri – Valsts policija, Latvijas Republikas Kultūras ministrijaBērnu un jauniešu drošība internetā (drossinternets.lv), BALTA apdrošināšanaMans Rimi un Deep White – apvienoja spēkus kampaņas turpinājumā “Supervaroņi internetā”, tādējādi piesakot jaunu misiju un piecas jaunas superspējas, ko apgūt katram Latvijas bērnam.

"Supervaroņi internetā" ir sociālā kampaņa, kuras mērķis ir veicināt bērnu medijpratību un drošību internetā, informējot gan bērnus, gan pieaugušos par riskiem un iespējām interneta vidē. Kampaņas ietvaros ir izveidoti pieci video, kas 5–8 gadus veciem bērniem māca izprast dažādas situācijas, ar kurām viņi varētu saskarties internetā. Kampaņas tēli – SuperAnna un SuperToms kampaņā vedina bērnus iemācīties un atcerēties vienkāršus drošības un medijpratības pamatnoteikumus, kas jāpatur prātā gan topošajiem, gan esošajiem interneta lietotājiem:

Ko internetā nedrīkst teikt svešiniekam?
Kad saukt palīgā pieaugušo, kam uzticies?
Kas internetā var būt mānīgs?
Kā uzvesties internetā?
Kā internets var palīdzēt?

Šorīt kampaņu atklāja un ievadvārdus teica Valsts policijas priekšnieka vietnieks Artis Velšs: “Mūsdienās internets vairs nav tikai vieta izklaidei, tas ir kļuvis par ikdienas sastāvdaļu ne tikai pieaugušajiem, bet arī bērniem agrā vecumā. Šodien jo īpaši redzam, ka nu arī bērni lielākoties satiekas ne tikai spēļu laukumos, bet arī tīmeklī. Tieši tādēļ ir tik būtiski jau līdz ar pirmajiem soļiem internetā mācīt, kā tajā nepaklupt un kā rīkoties, ja gadījusies ķibele. Pagājušogad kampaņas atklāšanas dienā mēs izteicām cerību, lai “Supervaronim nepazust” iniciatīva no kampaņas kļūtu par kustību, kas turpinās attīstīties un pletīsies plašumā. Man ir patiess prieks, ka šogad esam tik plašā pulkā vienojošies arī ar jauniem partneriem, lai rūpētos gan par bērnu medijpratību, gan drošību internetā. ”
“Kultūras ministrijas veiktais pētījums par bērnu un pusaudžu interneta lietošanas paradumiem atklāja patiesi satraucošu ainu, piemēram, 57% aptaujāto internetu lieto vismaz trīs stundas dienā, lielāko daļu laika velta izklaidei, tostarp sociālajos medijos, kur reģistrējas krietni pirms 13 gadu vecuma, pārkāpjot portālu lietošanas noteikumus. Tikai daži bērni internetā meklē informāciju, kas nepieciešama mācībām vai saistīta ar citām interešu jomām un pārsvarā laiku tīmeklī pavada bez īpaša nolūka. Lai būtu droši, ka bērni nav apdraudēti interneta vidē, kur neviens lielākos viņus nepieskata, medijpratības superspējām ir izšķiroša nozīme. Tieši tādēļ Kultūras ministrija vērsās Valsts policijā un aicināja SuperAnnu un SuperTomu palīgā, lai kopīgiem spēkiem bērniem mācītu medijpratības un kritiskas domāšanas pamatprincipus, kas palīdzēs viņiem justies droši arī interneta vidē,” kampaņas atklāšanas pasākumā uzsvēra kultūras ministre Dace Melbārde.

Drošāka interneta centra vadītāja Maija Katkovska vērsa uzmanību: “Vecāki nereti uzskata, ka bērns mājās “sēžot telefonā vai datorā” ir drošākā vidē, nekā pagalmā ar draugiem, tomēr mūsu Drossinternets.lv ziņojumu līnijas pieredze rāda, ka tieši interneta vide ir tā, kur bērni regulāri nonāk riska situācijās – neapdomīgi dalās ar privātu informāciju, kļūst par vienaudžu pazemošanas upuriem, sazinās ar reālajā dzīvē nepazīstamām personām, paši nezinot, abonē dažādus maksas pakalpojumus un saskaras ar pornogrāfisku vai vardarbīgu interneta saturu. Tādēļ jau kopš brīža, kad bērnam ir piekļuve internetam – viņam jāzina galvenie pamatnoteikumi, lai izvairītos no bīstamām vai nepatīkamām situācijām un būtu gudri un atbildīgi interneta lietotāji. Bērnam nepieciešamās zināšanas un prasmes var iedot mūsu visu – vecāku, pedagogu un atbildīgo institūciju kopīgs, mērķtiecīgs izglītošanas darbs.”

"Ikdienā ar bērniem bieži runājam par fiziskās drošības jautājumiem – kā būt uzmanīgiem un izvairīties no bīstamām situācijām, traumām. Tomēr mūsdienās, kad liela daļa ikdienas gan pieaugušajiem, gan mazajiem norit internetā, rūpēm par bērnu pasargātību jāsniedzas arī virtuālajā pasaulē. Bērni ir atvērti un uz pasauli skatās īpaši optimistiski, labprāt arī internetā daloties ar ikdienā piedzīvoto – piemēram, ģimenes ceļojumiem, kad mājas paliek nepieskatītas, kur un ar ko kopā tiek apmeklēti pulciņi un citu privātu informāciju, kas, nonākot svešās rokās, var novest pie nelaimes. Mūsu kā vecāku, audzinātāju, skolotāju uzdevums ir runāt ar bērniem par drošu uzvedību virtuālajā vidē - primāri bērnu pašu drošībai, sekundāri norādot uz ļaunprātīgu informācijas izmantošanu, kas var radīt drošības draudus un nepatīkamu pieredzi ģimenei. Tādēļ priecājamies, ka Supervaroņi Toms un Anna kopā ar BALTA Optimisma saglabāšanas vienību un Drošsinternets.lv visos Latvijas reģionos ar rotaļām un interaktīvam mācībām šoruden palīdzēs veicināt bērnu medijpratību un drošību internetā,” stāsta Ingus Savickis, BALTA Atlīdzību direktors.

Iekšlietu ministrijas parlamentārā sekretāre Evika Siliņa norādīja: "Tas, ka Supervaroņa kampaņai ir turpinājums, norāda uz to, ka par bērnu drošību mums jārunā par daudzām tēmām. Pie tam, strauji nāk klāt arī jauni izaicinājumi un drošība internetā ir īpaša aktualitāte šobrīd ne tikai bērniem, bet arī pieaugušajiem."

Kampaņas “Supervaroņi internetā” atklāšanā Mārupes vidusskolas 2.c klases audzēkņiem iegūt piecas jaunas superspējas palīdzēja arī kampaņas vēstneši, sabiedrībā zināmas personības un aktīvi vecāki – Māra Upmane-Holšteine, “Mēs ar brāli kolosāli” veidotāji Ieva un Emīls Ķiģeli, Rimi bērniem eksperts Klāvs Smildziņš un Paula Roze.

Kampaņas ietvaros pēc Kultūras ministrijas pasūtījuma ir izveidoti metodiskie ieteikumi pirmsskolai un sākumskolai. Šorīt apmēram 1450 pirmsskolas izglītības iestādes un vispārizglītojošās skolas, kuras īsteno sākumskolas programmu, kā arī apmēram 110 latviešu diasporas nedēļas nogales skolas savos e-pastos saņēma jaunos supervaroņa metodiskos materiālus, ar aicinājumu tos izmantot mācību procesā. Metodiskie materiāli izmantojami kopā ar video, lai ar dažādu klātienes aktivitāšu palīdzību nostiprinātu tajos ietvertos vēstījumus, kā droši justies interneta pasaulē.
Atklāšanas pasākuma galerija: https://www.flickr.com/photos/valstspolicija/albums/72157698570638592

3
27.09.2018 09:15:58
Bērnu drošība: kā rīkoties, ja saproti, ka bērns ir nonācis ķibelē?

Ķibeles gadās ikvienam no mums, tostarp arī mūsu mazākajiem – bērniem. Valsts policija atgādina – bērni ir mūsu visu atbildība! Un ikviena sabiedrības locekļa pienākums ir rūpēties, lai bērni ikdienas justos drošībā. Kampaņas “Supervaronim nepazust” ietvaros Valsts policija ir sagatavojusi un apkopojusi vienkāršus, bet efektīvus ieteikumus gan vecākiem un bērniem, gan sabiedrības locekļiem, par to, kā rīkoties dažādas situācijas, kurās var nonākt bērns, piemēram, apmaldīties, iekļūt ceļu satiksmes negadījumā vai, ja viņu uzrunā kāds svešinieks.

Gandrīz katram no mums ir gadījies iekāpt nepareizajā sabiedriskajā transportā vai neplānoti izkāpt citā pieturā, jo autobusam ir gadījusies tehniska ķibele. Ja pieaugušais šādā situācijā ar to veiksmīgi tiks galā, lūkojot pēc nākamā sabiedriskā transporta saraksta vai vaicājot pēc padoma apkārtesošajiem, tad mazs bērns šādā vai jebkurā citā bērnam neierastā situācijā var apjukt un nezināt, kā rīkoties. Tieši tādēļ, lai mūsu mazākie ikdienas justos droši un gatavi jebkurai dzīves situācijai, ir svarīgi ar viņiem izrunāt dažādus drošības jautājumus.

Valsts policija ir sagatavojusi un apkopojusi īsus ieteikumus dažādām situācijām gan vecākiem, ko ņemt vērā un pārrunāt ar bērniem, gan sabiedrības locekļiem. Ieteikumus par to, kā rīkoties, ja redzi vienu pašu bērnu, kurš ir nonācis nelaimē – apmaldījies, iekļuvis ceļu satiksmes negadījumā, saindējies, guvis traumas vai kļuvis par vardarbībā cietušo u.c. lasi Valsts policijas mājas lapā: http://www.vp.gov.lv/…/drosibas_padomi_dazadas_situacijas.p…

Būsim uzmanīgāki, vērīgāki un atsaucīgāki – rūpēsimies par bērniem un viņu drošību, jau kopš mazotnes izrunājot svarīgākos drošības jautājumus. Jo ikviens bērns, kurš zina, kā rīkoties nokļūstot ķezā, ir Supervaronis.

2
27.09.2018 09:15:36
Supervaronis – drošība internetā
Ko bērni dara internetā?

6-10 gadi
 • Aizraujas ar spēlītēm (nejūt laiku, paliek viegli aizkaitināmi)
 • Bez izpratnes spiež uz uzlecošiem logiem, mirgojošām reklāmām utt.
 • Dod viens otram savus mobilos telefonus
 • Grib pamēģināt to pašu, ko draugi
 • Grib būt YouTuberi – īpaši puiši
 • Nesaprot, ka aktivitātes internetā ir publiskas
11-16 gadi
 • Domā, ka viņu ierakstus sociālajos tīklos redz tikai draugi
 • Grib būt blogeri, YouTuberi, Instagram zvaigznes
 • Aktīvi nodarbojas ar heitošanu
 • Ievieto fotogrāfijas un ierakstus ar mirkļbirkām #pālis #alco #skolasmird utt. – atstāj «digitālās pēdas»
 • Aizraujas ar interneta «draudzenēm» un iemīlas interneta «draugos»
6-16 gadi
 • Saka, ka prot uzlikt drošības un privātos uzstādījumus – realitātē reti kurš
 • Iziet no e-pasta vai sociālā tīkla profila ar «X» nevis «iziet»
 • Izsmej viens otru.
Ieteikumi vecākiem:
 • Interesējieties, ko bērni dara, kādas aplikācijas un programmas lieto
 • Ierobežojiet laiku, ko viņi pavada ierīcēs (īpaši jaunākiem bērniem)
 • Pārrunājiet par informācijas publiskošanu – ka to redzēs visi!
 • Vienojieties ar bērniem par telefonu izmantošanas noteikumiem
 • Uzlieciet drošās meklēšanas režīmu meklētājprogrammās, ierobežoto režīmu video aplūkošanas vietnēs, privātuma iestatījumus sociālajos tīklos
 • Māciet bērniem kritiski vērtēt interneta saturu un vienmēr lūgt pieaugušo palīdzību
 • Pastāstiet, kad un kur jāvēršas pēc palīdzības (pie vecākiem, skolotājiem, zvanot uzticības tālrunim 116111, drossinternets.lv)
 • Ja bērns ir nonācis problēmsituācijā – nekauniniet, bet centieties rast problēmai risinājumu
 • Ja bērniem ir jautājumi – mēģiniet uz tiem atbildēt uzreiz, vēlāk tie var vairs nebūt aktuāli
 • Seksuālās audzināšanas kontekstā – ja neatbildēsiet uz bērnu jautājumiem, tad viņi meklēs informāciju internetā, kas nereti viņiem var būt nepiemērota vai kaitīga
 • Atcerieties - bērni ir vecāku spogulis
1
27.09.2018 09:15:16
Kampaņa “Supervaronim nepazust” atklāta!
Bērni ir mūsu galvenā sabiedrības vērtība. Un ikviena sabiedrības locekļa pienākums ir rūpēties, lai bērni piedzīvo laimīgu bērnību – drošībā un apkārtējo rūpēs par viņiem. Diemžēl pēdējā laikā esam saskārušies ar traģiskiem notikumiem, tostarp, arī tādiem, kuros cieš bērni. Tādēļ Valsts policija un sadarbības partneri ir apvienojušies, unikālā un vērienīgā kampaņā “Supervaronim nepazust”, vēršot sabiedrības uzmanību jautājumiem, kas saistās ar bērnu drošību. Ar šo kampaņu Valsts policija vēlas mudināt gan vecākus, gan skolotājus runāt ar bērniem jau kopš mazotnes par jautājumiem, kas saistīti ar viņu drošību un rīcību dažādās situācijās. Jo ikviens bērns, kurš zina, kā rīkoties nokļūstot ķibelē, ir Supervaronis! Viņa zināšanas par pieciem ar drošību saistītiem jautājumiem, kļūst par bērna superspējām, kas viņu var aizsargāt. Kampaņas pamatā ir pieci jautājumi: Ko darīt, ja esi nokļuvis ķezā? Kāds ir palīdzības tālruņa numurs? Kur ir tavas mājas? Kā sauc tavus vecākus? Kāds ir vecāku telefona numurs? Taču jāatceras, ka svarīgāk par pareizo atbildi ir zināšanas un izpratne par to, lai bērns zina, kā rīkoties nokļūstot ķibelē. Šorīt kampaņas atklāšanas pasākums norisinājās Āgenskalna sākumskolā, kur bērni, mediju pārstāvji un sabiedrība tika iepazīstināti ar aktualitāti un kampaņas materiāliem. Kampaņu atklāja Goda vēstnese, bijusī Valsts prezidente Vaira Vīķe Freiberga, uzrunājot bērnus: “Cilvēks ir piesiets ar savām kājām pie zemes, tādēļ lidot mēs Supervaroņiem neiemācīsim. Taču drošības sajūtu var iemācīt – kad sirdī ir tā sajūta, ka zini, kā rīkoties, nonākot nepatīkamā situācijā, – tad var teikt, ka esi kļuvis par Supervaroni! Supervaronim svarīgi ir zināt divus maģiskus vārdus – lūdzu un paldies. Īstam Supervaronim ir jāzina, ka viņam ir tiesības palūgt arī svešam cilvēkam palīdzību”. Tāpat kampaņu atklāja Valsts policijas priekšnieks Ints Ķuzis: “Mēs, Valsts policija, visbiežāk saskaramies jau ar sekām, ir pienācis laiks cīnīties ar cēloņiem – kopā rīkoties proaktīvi, lai novērstu iespējamās nelaimes! Kad runājam par bērniem, nekas nav bīstamāks par pieaugušo – vecāku, skolotāju vai sabiedrības locekļu – vienaldzību. Bērni ir mūsu visu atbildība! Ja vecāki ir drošas bērnības balsts, sabiedrība – drošības spilvens.”

Kampaņas “Supervaronim nepazust” atklāšanā bērniem par Supervaroņiem pārtapt palīdzēja seši kampaņas vēstneši, sabiedrībā zināmas personības un aktīvi vecāki – Mairis Briedis, Laura Grēviņa un Toms Grēviņš, grupas Astro'n'out (Official) soliste Māra Upmane-Holšteine, Goran Gora un Anna Rozīte. Kampaņa norisināsies no 17.oktobra līdz 10.novembrim, kuras laikā materiāli tiks izsūtīti teju 650 Izglītības ministrijas datubāzē uzskaitītajām pirmskolas izglītības iestādēm, tādējādi sasniedzot aptuveni 80 000 bērnu. Tāpat kampaņas materiālus varēs iegūt savā īpašumā gan Rimi lielveikalos, gan mājaslapā: http://vp.gov.lv/supervaronis/.

Kampaņu īstenot un sasniegt pēc iespējas vairāk Latvijas bērnu palīdz mūsu draugi – Rimi Bērniem, BALTA apdrošināšana, calis.lv, Deep White, LTV Ziņu Dienests, Latvijas Pasts un Radio SWH.

Kampaņas video materiālu skatīt šeit: https://www.youtube.com/watch?v=NXycthzgXVg 

Attēli no kampaņas “Supervaronim nepazust” atklāšanas: https://www.flickr.com/photos/valstspolicija/albums/72157689528096166